Mazā grāmata par vardarbību

Grāmata ir “maza“, bet var radīt lielu psiholoģisku stresu bērniem. Grāmata paredzēta bērniem no 6 gadu vecuma un skolām.

Grāmatas autore ir mums jau pazīstamā zviedru “rakstniecePernilla Stalfelt, kas sarakstījusi ne vienu vien “lielisku” bērnu grāmatu, piemēram, grāmatu par nāvi grāmata par “kaudzi”, grāmatas par tolerantu sabiedrību un citas. Varētu rasties jautājums, kāpēc mēs rakstām par šīm grāmatām?Atbilde – pirmkārt, Stalfeltes grāmatas tiek tulkotas daudzās valodās (angļu, vācu, spānu, fraņču, poļu, krievu u.c.). Otrkārt, rakstniece ir šodien ļoti novērtēta, saņēmusi prestižas prēmijas, saņem pasūtījumus mācību literatūrai no valdību puses. Viņa arī veido ilustrācijas un ir pedagogs! Treškārt, ja šādas grāmatas saņem prēmijas, tad citiem rakstniekiem būtu jātiecas sasniegt ko līdzīgu?! Viņas grāmatas tiek raksturotas kā grāmatas par tēmām, kas svarīgas bērniem, bet vecāki nevēlas vai nespēj par tām runāt. Pat, ja mēs uzskatām, ka bērni ir jāizglīto, lai pasargātu no vardarbības, mēs ļoti apšaubām formātu, kādā tas tiek piedāvāts… vai attēls ar cirvi un galvas pārzāģēšanu tiešām palīdzēs 6 gadīgu bērnu pasargāt no vardarbības?!

Grāmata par vardarbību ir izdota vairākās valodās, bet šajā rakstā tiek piedāvāti izvilkumi no grāmatas poļu valodā.

Radītā sistēma uzskata, ka bērnam jāstāsta visa patiesība par visu un pēc iespējas ātrāk. Tas attiecas uz seksu, nāvi un arī vardarbību. Tā kā šī pasaule ir pārpilna ar vardarbību, tad bērnam nevajadzētu radīt ilūzijas, ka viņš dzīvo labsirdības pārpilnā pasaulē… Bērnu ir jāiepazīstina, kas ar viņu var notikt, piemēram, bērnam var kāds sagribēt iedurt ar milzīgu adatu vai vispār sagriezt ar nazi.

2077_001-page-001

Bērnam jāpastāsta, ka smilškastē ne tikai var sakauties, bet viņam var pat izņemt zarnas… varbūt gan mākslnieks bija domājis ko citu. Savukārt vecmāmiņas nav nemaz tik jaukas un pārvietojoties parasti mīda visu, kas tām ceļā, piemēram, kaķus vai vāveres:
2078_001-page-001

 

Tālāk ir lielisks galvas pārzāģēšanas paraugs un īpaši dusmīgs Ziemassvētku vecītis, kas noteikti atnāks ar žagariem:
2079_001-page-001

Viena no pašām šausmīgākajām būtnēm ir ods… jā, jā, tas mazais odiņš, tas ir tik šausmīgs – nāvi tam!
2080_001-page-001

 

Vardarbīa ir visur… sportā, tādēļz varbūt nevajadzētu nodarboties ar sportu… ģimenē, ģimeni arī nevajadzētu… cik šausmīgi dzīvot tādā pasaulē:
2082_001-page-001

Lūk, kas notiek, ja pasaulē ienāk labs cilvēks:

2085_001-page-001

 

 

Karš ir visur, tur var nogalināt, var zaudēt roku vai kāju. Un grāmata taču pastāsta VISU PATIESĪBU, tādēļ jāpastāsta arī par zioloni, kas var karā zaudēt snuķi:
2087_001-page-001

Lūk, mazuli, tādā šausmu pasaulē mēs ar tevi dzīvojam! Ja bērnam šādas grāmatas iespaidā sāks rasties depresija, tad viņam var ieteikt antidepresantus un ne tikai ieteikt, bet arī izrakstīt obligātai lietošanai (kā tas jau notiek daudzās valstīs). Galvenais bērnam no pašas dzimšanas izstāstīt VISU patiesību, par seksu, nāvi un dzīvi kopumā.

Zviedru bibliotēkas mājas lapā bērnu grāmatu autore Pernilla stāsta:”Daži no manu grāmatu personāžiem ir reāli. Piemēram, grāmatā par vardarbību vai Poo Paper. Grāmata, kā slepens ierocis… labāk pret mani būt labsidrīgam un labam… citādi viss var notikt, jebkurā, smieklīgā vai briesmīgā grāmatā”
http://www.barnensbibliotek.se/Författare/Barnboksakademin/PernillaStalfelt/tabid/639/Default.aspx
Ar ko Pernilla cīnās ar savu slepeno ieroci? Kurš ar viņu nav bijis labs bērnībā? Nē, šis ierocis ir notēmēts uz mūsu bērniem. Tāda sajūta, ka doma par to, ka kādam var būt laimīga bērnība, Pernillai nav izturama? Bet visšausmīgāk ir tas, ka viņas daiļradi atbalsta no augšas. Kādas gan vēl grāmata viņa ir sagādājusi mūsu bērniem?